productivity

Optymalizacja pracy – wykorzystanie skrótów klawiaturowych

Oto trzeci post z cyklu optymalizacji pracy. Dziś poruszę temat wykorzystania skrótów klawiaturowych.
Zdecydowana większość czynności może być wykonana za pomocą skrótów klawiaturowych. Zwalnia nas to z konieczności klikania myszą, dzięki czemu zaoszczędzamy czas. Warto pamiętać, że jednak nie wszystkie narzędzia są przystosowane do tego, aby pracować z nimi za pomocą klawiatury. Na szczęście w przypadku aplikacji dla developerów twórcy oprogramowania nie zapominają o tym jak ważna jest możliwość swobodnej pracy z klawiaturą.

Wszystkie skróty użyte w przykładach dotyczą systemu Windows. Są to jednak na tyle elementarne przykłady, że użytkownicy innych systemów nie powinni mieć problemów z translacją skrótów na ich środowiska pracy,

Zanim przejdziemy dalej, warto wspomnieć o standardowych klawiszach, które z reguły mają takie samo znaczenie w większości aplikacji:

 • Ctrl+C, Ctrl+V, Ctrl+X – czyli kopiuj, wklej i wytnij
 • Page Up, Page Down – przewijanie całych stron
 • Home, End – przeniesienie na początek i koniec (linii, strony, listy), z Ctrl przenosi na początek/koniec dokumentu
 • Enter, Ctrl+Enter – zatwierdzenie – okna dialogowego, pytania
 • Delete – kasowanie znaku na lewo od kursora
 • Tab, Ctrl+Tab – zmiana focusu w formularzu, przełączanie kart (często mylnie nazywanych zakładkami)
 • Esc – anulowanie pytań, wyjście
 • Alt lewy oraz Alt prawy – wspomnę tylko, że mają zupełnie inne znaczenie i to nie jest ten sam klawisz

Klawisze obecnie niewykorzystywane (warto pomyśleć nad przypisaniem do nich własnej funkcji):

 • Scroll lock – znam tylko jedną aplikację, która korzysta z tego klawisza – MS Excel. Służy on tam do blokady przewijania (kursory przewijają akrusz, zamiast przesuwać aktywną komórkę)
 • Pause – ja pod ten klawisz mam przypisaną pauzę w odtwarzaczu muzyki

Domyślam się, że dla większości z was wszystkie te klawisze są doskonale znane, ale nie mogłem ich pominąć. Chociaż z drugiej strony… ciągle spotykam się z nagminnym korzystaniem z myszy zamiast wykorzystania skrótów, nawet dla tak prostych operacji jak kopiowanie, wklejanie czy też zaznaczanie tekstu. Jeśli już jesteśmy przy temacie zaznaczania tekstu – w przypadku kodu, warto skorzystać tutaj z możliwości jakie daje nam IDE. W IntelliJ za pomocą Ctrl(+Shift)+W możemy w bardzo prosty sposób zwiększać (zmniejszać) zaznaczenie kodu w kontekście miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.

Przykład:
Ustawiam się w miejscu edycji – tam, gdzie jest widoczny kursor.
bm1

Naciskam Ctrl+W – zaznaczony zostaje najbliższy wyraz.
bm2

Ponowne naciśnięcie Ctrl+W – zaznaczony zostaje cały napis.
bm3

Naciskam kombinację Ctrl+W nadal – widać, że zaznaczony obszar zwiększa się.
bm4

Jeśli zaznaczyłem zbyt dużo – naciśnięcie Ctrl+Shift+W zmniejszy obszar zaznaczenia o jeden krok.
bm5

Jeżeli nasze ulubione IDE nie posiada tej funkcji – nic straconego. Nadal możemy się sprawnie poruszać po edytorze korzystając z klawiszy Home, End, Page Up, Page Down oraz klawiszy kursora. Oczywiście również w połączeniu z Ctrl i Shift (dla zaznaczania). Ctrl z reguły zwiększa zasięg działania. Przykładowo: Home przenosi na początek linii, Ctrl+Home przenosi na początek pliku. Strzałka w lewo przesuwa się o jeden znak w lewo, a razem z Ctrl przesuwa się o cały wyraz w lewo. Jeśli chodzi o zaznaczanie tekstu, wybieranie elementów z listy, itd – jest jeszcze jedna rzecz – czasem szybciej jest przenieść się na koniec (End lub Page Down) i stamtąd rozpocząć zaznaczanie (Shift + kursory) niż operować od początku.
Przykład: mamy listę, która składa się z 20 elementów, i chcemy zaznaczyć 17 i 18. Dużo szybciej jest nacisnąć Page Down (przeniesie na koniec listy), teraz strzałkę w górę i w odpowiednim momencie Shift, niż strzałką w dół lecieć od początku listy do prawie samego końca. Pamiętajmy – czasem mimo wszystko szybciej będzie zaznaczyć tekst myszką, niż klikać klawiszami. Ale to taki wyjątek od reguły.
Uzytkownicy laptopów będą jeszcze często zmuszeni do nacisnięcia jeszcze jednego klawisza – Fn. Nie wiem dlaczego tylu producentów decyduje się na „ukrycie” podstawowych klawiszy, takich jak Home czy Page Up pod innym klawiszem – tak, że trzeba naciskać Fn aby z nich skorzystać. Co gorsze – zauważyłem trend, że niektóre modele nowych laptopów wcale nie posiadają już Page Up oraz Page Down. Warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu nowego sprzętu.

Rozpoznanie skrótów
Nie zawsze jesteśmy skazani na żmudne przeglądanie menu w poszukiwaniu skrótów klawiaturowych. W przypadku IntelliJ warto skorzystać z Ctrl+Shift+A – czyli z okna, które umożliwia dostęp do wszystkiego, jeśli tylko znamy nazwę tego, co chcemy zrobić.

Wpisanie w okno słowa new wyświetli nam wszystkie operacje z tym związane. Widać, że opcja New… (tworząca nowy plik/zasób/itd) ma przypisany skrót Alt+Insert. Niezależnie od tego czy skorzystamy ze skrótu, czy też nie – zawsze można za pomocą klawiszy kursorów podświetlić wybraną opcję i zatwierdzić jej wykonanie klawiszem Enter.
ctrl shift a
Bardzo cenię sobie tę funkcjonalność IntelliJ – nie tylko pomgada odnaleźć skróty, ale umożliwia też szybki dostęp do funkcji, które nie mają skrótów – wystarczy wpisać nazwę, wybrać z listy i Enter. Jest to dużo szybsze rozwiązanie, niż żmudne szukanie danej opcji w menu.

Kolejnym wartym odnotowania dodatkiem jest Key promoter dla IntelliJ (lub MouseFeed dla Eclipse). Jeśli klikniemy myszą na funkcjonalność, dla której istnieje przypisany skrót klawiaturowy – wyświetli się okno informujące o tym, jaki to jest skrót. Świetny sposób na szybką naukę skrótów.
promoter

Zdecydowana większość aplikacji umożliwia przypisywanie własnych skrótów do wybranych czynności. Warto z tego skorzystać.

Istnieje jeszcze jeden sposób na szybkie uzyskanie dostępu (bez użycia myszy) do wybranych czynności, nawet tych głęboko zakopanych w mneu – podkreślone litery. Aby z tego skorzystać, należy nacisnąc lewy Alt, a następnie podkreśloną literę z nazwy menu, do którego chcemy się dostać. Gdy menu się otworzy – znów możemy nacisnąć wybraną podkreśloną literę z teog menu lub po prostu za pomocą kursorów i klawisza enter wybrać żądaną opcję.
podkreslenia

W trosce o naszą efektywność również niektóre aplikacje webowe definiują skróty klawiature, np. Gmail. Zwróćmy na to uwagę i nauczmy się również tych skrótów.

Czasem zdarza się, że po użyciu jakiegoś skrótu, zawsze pojawia się okno z pytaniem (nie można wybrać „Nie pokazuj więcej tego okna”), a co gorsze – okno nie reaguje na klawisz Enter. Ja sobię z tym radzę w następujący sposób – ustawiam kursor myszki na miejscu, gdzie za chwilę pojawi się to okno, a dokładnie w miejscu gdzię będzie przycisk zatwierdzający je. Następnie mogę bez czytania zawartości okna i kładzenia całej ręki na myszce kliknąć jednym palcem (najmniejszym z prawej ręki) lewy przycisk myszy – okno się zamknie, operacja się wykona, a nie musiałem korzystać z myszy w sposób ciągły. Wykonałem tylko jedno kliknięcie jednym palcem. Ma to szczególne zastosowanie do powtarzalnych operacji, gdzie wspomniane problematyczne okno będzie się pojawiać wiele razy, zawsze w tym samym miejscu. Nagrywanie makr również jest bardzo dobrą praktyką – ale znów dochodzimy do tego, że nie każda aplikacja na to pozwala.

Przełączanie aplikacji
Użytkownicy Windowsa mogą skorzystać z opcji przypięcia ulubionych aplikacji do paska zadań.
W moim przypadku klawisz Windows+2 uruchamia Firefoxa, Windows+4 Winampa, a Windows+6 uruchamia konsolę Git Bash.
pasek zadan
Jeśli mamy otwartych wiele okien danej aplikacji – Windows+numer będą cyklicznie pomiędzy nimi przełączać.

Podsumowanie
Korzystanie z klawiatury zamiast myszy pozytywnie wpływa na naszą efektywność. W większości przypadków skraca czas potrzebny na wykonanie danej czynności. Niestety nadal można spotkać aplikacje „odporne” na efektywność, gdzie bez przeklikania myszą przez 1342 okienek i pytań nie damy rady nic zdziałać, gdzie okna dialogowe na Enter dodają niewidoczną linię tekstu w polu jednolinijnym, a klawisz Tab przesuwa kursor poza szerokość tego pola. Zwykle problem dotyczy starych aplikacji, oraz tych napisanych w sposób niechlujny. Jestem zwolennikiem korzystania z klawiatury tam gdzie jest to możliwe i zwiększa to moją produktywność.

FacebooktwitterredditpinterestlinkedinmailFacebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

One thought on “Optymalizacja pracy – wykorzystanie skrótów klawiaturowych

 1. Jeśli chodzi o IntelliJ, to zauważyłem u siebie pewien wzrost produktywności w momenice, gdy ukryłem wszystkie tabki (zarówno te dodatkowych widoków jak i samego edytora (tabki edytowanych plików)).
  Nie tylko zyskałem przestrzeń i przyzwyczaiłem się do przechodzenia między plikami z użyciem skrótów (touchpad już mnie w ogóle nie swędzi ;)) ale uzyskałem porządny ‚distraction-free mode’, szczególnie w momencie gdy przechodzę w tryb pełnoekranowy (na osx).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*